Gelişen teknolojiye paralel olarak yanımızda taşımamız gereken cihaz sayısı o kadar artmıştır ki, bu cihazlar hem hayatımızı kolaylaştırmaya hem de çeşitli fonksiyonları ile hayatımızı renkli hale getirmeye başlamışlardır.

Teknoloji birçok soruna çözüm üretmiş olmakla beraber hala bu cihazların şarj sorununa nihai bir çözüm üretememiştir. Power bank taşınabilir şarj cihazları tam olarak bu noktada devreye girmekte olup, şarj sorunu yaşadığımız durumlarda ve özellikle günlük yoğun tempo çalışma alanı, gezerken veya şarj gerektirecek faaliyeler için her hangi bir elektrik kaynağı aramadan cihazlarımızı çok hızlı bir süre şarj etmekte zaman kaybı sorunu ortadan kaldırmaktadırlar.

Taşınabilir şarj cihazı olarak da adlandırılan powerbanklar, aslında kendileri de nihayetinde birer batarya olup yüksek enerji ve kapasiteye sahip olmaları ve standart USB çıkışları sayesinde elektronik cihazları kısa sürede şarj edebilme özelliğine sahiptirler.

Powerbank avantajları

* Birçok power bank modeli (10.000 mAh ve üzeri) tek şarjda en az 2 – 3 kez diğer cihazları şarj etme özelliği gösterdiklerinden zaman kaybı sorununu ortadan kaldırırlar.

*Cihaza en çok ihtiyacımız olduğu zamanlarda gerçekleşen şarj bitme olaylarına karşı acil çözüm kaynağı olup, olur olmaz yerde elektrik kaynağı arama sorununu ortadan kaldırmaktadır.

*Kısa süreli seyahatlerde bile ihtiyaç duyduğumuz elektrik kaynağına bağlı şarj ünitesi taşıma sorununu ortadan kaldırırlar.

Peki, powerbank alırken nelere dikkat etmeliyiz? Almayı düşündüğümüz powerbank, şarj edeceğimiz cihazın amper kapasitesinden en az 2 yada 3 kat yüksek olmalıdır. Örneğin powerbank’ı tabletinizi şarj etmek için alıyorsanız ve tabletinizin kapasitesi 3000 mili amer ise alacağınız power bank’ın kapasitesi en az 6000 – 7000 ve üstünde mAh değerlerine sahip olmalıdır. Böylece tabletinizi 1 defadan daha çok şarj edebilir ve gün boyu bir daha şarj problemiyle karşılaşmazsınız.

Ayrıca cihaz üzerinde bulunan usb çıkış sayısı da önemli noktalardan biri olup aynı anda birden fazla cihazın şarj edilmesi söz konusu olabileceğinden tercihinize ve ihtiyacınıza göre 2 yada 3 usb çıkışlı powerbank’lardan birini tercih edebilirsiniz.