Günümüzde akıllı telefon ve tablet kullanımının oldukça yaygınlaşmaya başlaması nedeniyle bu tip cihazların şarj tüketimleri oldukça fazla olduklarından, bu cihazlarda ciddi anlamda şarj sorunu gündeme gelmekte, özellikle bir kaç günlük seyahatlerimizde bize en çok lazım olan cihaz haline gelmektedir.

Şarj sorununu çözmek ve kablolu şarj cihazı taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırmak adına teknolojik olarak geliştirilmiş olup, Powerbank adı verilentaşınabilir şarj cihazı, yüksek mili amperli bir batarya çeşidi olup, üzerinde bulunan usb çıkışlar sayesinde kendinden daha küçük akıma sahip telefon, tablet gibi cihazların bataryalarını şarj etmeye yarayan cihazdır.

Powerbank satın alırken dikkat etmemiz gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki ihtiyacımızın tam olarak belirlenmesidir. Yani öncelikle bilmemiz gereken konu alacağımız Power bank cihazının bir kez şarj edilmesi ile kaç kez telefonumuzu yâ da tabletimizi şarj edeceğidir.

Örneğin ortalama kapasiteli bir akıllı telefon kullanıyor isek bu telefonun bataryası 2500 mili amper civarında olmakla beraber alacağımız powerbankın 10000 mili amper civarında olması gerekmektedir. Bu durumda cihazımızı yaklaşık 3 kez şarj edebilmemiz söz konusu olabilecektir.

İkinci bir konu ise alacağımız powerbankın usb çıkış akım kapasiteleridir. Örneklemek gerekirse 1500 mili amperlik usb çıkışına sahip bir powerbank 3000 mili amperlik bir telefonu 2 saatte şarj ederken, 3000 amperlik bir usb çıkışına sahip olan powerbank 3000 mili amperlik bir telefonu 1 saatte şarj edebilecektir.

Yani Powerbankın usb çıkış gücü ne kadar yüksek olursa şarj süresi o kadar azalacaktır. Tercihen 10000 mili amperlik bir powerbankın usb çıkış gücünün 2000 mili amper olması istenmelidir.

Bir diğer konu usb çıkış adedidir. Acil durumlarda göz önüne aldığımızda sahip olduğumuz powerbankın 2 adet * 2000 mili amperlik usb çıkışının olması her zaman daha avantajlı olmaktadır.

Başka bir konu ise powerbank cihazının şarj göstergesinin bulunması ve kendisinin şarj edilirken de diğer cihazları şarj edebilme özelliği göstermesidir. Bu tip modeller en çok tercih edilen modeller olup tek sakıncası şarj süresinin bir miktar uzaması söz konusudur.

Son olarak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki bu tip cihazlar çabuk ısınan ve fazla ısındığında patlama özelliği gösterebilen cihazlardır. Bu nedenle kullanımlarında oldukça dikkatli olunmalıdır.